Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český strakatý pes

28. 4. 2009
Fotografie českého strakatého psa

Český strakatý pes nebo dříve Horákův laboratorní pes označovaný běžně jako strakáč, je středně velké, společenské plemeno psa, vyšlechtěné v padesátých letech 20. století kynologem Františkem Horákem ve fyziologickém ústavu ČSAV v Praze. Plemeno není uznáno mezinárodní kynologickou organizací FCI. V současné době je stále málopočetné, přesto se chovatelská základna postupně rozšiřuje.

Plemeno vzniklo pro jednotný výzkum chorob jako je dlouhodobý průběh epilepsie, dědičnost chudozubosti psů a dědičnost založení strakatého zbarvení. Tento pes byl také prvním tvorem, na němž byla v Česku ověřena transplantace ledviny.

Povaha tohoto plemene je přátelská, mírná k lidem, psům i ostatním zvířatům. Je to pes nenáročný, vhodný k domu se zahradou i do bytu, velmi dobře se přizpůsobí svému majiteli. Jedná se o typického rodinného psa, lehce se učí, nemá sklon k dominanci. Protože je velmi vytrvalý a aktivní, vyniká v agility a dalších kynologických sportech.

Vzhled strakáče je atraktivní, působí živě a vesele. Existují dvě základní barevné varianty srsti, černo-žluto-bílá a hnědo-žluto-bílá. Základovou barvu (černá či hnědá) doplňuje grošování (žluté a hnědé či černé tečky v bílých plochách). Srst českého strakatého psa může být krátká i dlouhá.